Повернутися до звичайного режиму

Крути: незгасна пам’ять і урок сьогодення

В серцях людських не вмерли Крути,

Вони проклали у майбутнє шлях,

Щоб гордо майорів навіки

Жовто-блакитний України стяг.

Було їх триста, тільки триста

Героїв - українських соколят.

Марія Коломий


29 січня традиційно відзначається день пам’яті Героїв Крут – вояків-студентів з Києва, які під станцією Крути на Чернігівщині у січні 1918 р. призупинили наступ більшовицьких військ під проводом Муравйова . Цей бій тривав 5 годин .Їхній подвиг дав можливість евакуювати уряд УНР і продовжити переговори, які завершилися підписання Брестського миру, згідно до якого більшовики були вимушені залишити територію України.

На рубежі 1917-1918 рр. розгорнулася інтервенція російсько-більшовицьких військ в Україну. Керівництво УНР мусило вислати проти неї переважну частину своїх військ. Тоді ж було створено загін із числа добровольців (студенти, гімназисти), який було направлено для зміцнення оборони залізничної станції Крути під Ніжином. 29 січня 1918 р. ця молодь під тиском переважаючих сил російських більшовиків опинилася у центрі бою без належної підтримки, але не відступила. 300 оборонців Крутів полягли смертю хоробрих.

Тіла загиблих героїв були перевезені до Києва і поховані на Аскольдовій могилі – старовинному кладовищі на Дніпровському схилі. Під час поховання голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». .

Від часу відновлення державної незалежності України у 1991 р. щороку біля цієї могили, а також на місці бою під Крутами 29 січня відбуваються заходи пам’яті. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник.

Трагічна загибель Студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.

Ми повинні знати історію, що омита кров'ю і сльозами.

Виставка-реквієм «Крути: незгасна пам’ять і урок сьогодення» в шкільній книгозбірні.

/Files/images/IMG_0991.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 362